تصمیم گرفتم چهار خط به گمان خودم حرف حساب بنویسم به فارسی سلیس و روان، از آنچه مرا به مراتب بیشتر از احتمال وقوع یک انقلاب نگران می کند.

گمان می کنم اگر بگویم این روزها  در ساعت ۵٠ تا ١٠٠ تایتل خبری و مجموعه عکس و فیلم روی فیس بوک و انواع و اقسام مسنجر ها به دست هر کدام ما می رسد اغراق نباشد.

برای من این بدان معنی است که بلاخره اهمیت امر خبر گزاری و استفاده از ابزار ارتباط جمعی را، به عنوان حلقه ای واسط و لازم برای دستیابی به موفقیت در هر حرکت و تلاش گروهی، درک کرده ایم. اما به نظر می رسد هنوز شیوه صحیح استفاده از این ابزار چندان برایمان  آشنا نیست. 

زمانی برای مجادله ندارم. فقط یک تذکر اگرچه کوچک اما مهم و صد البته دوستانه:

اگر خبری را از جانب شخصی، رهبری، سیاست مداری، هماهنگ کننده ای یا ستادی ... گزارش می کنید و یا اگر از وقوع تظاهرات و یا متوقف شدن آن خبر می دهید، لطفا منبع خبر را ذکر کرده پیش از آن از موثق بودن منبع خبر اطمینان حاصل کنید. در کنار هر خبر با اضافه کردن لینک مرتبط بر  میزان اهمیت و صحت خبر بیافزایید.

( صرفا وجود یک لینک اینترنتی خبر را موثق نمی کند،‌ آیا لینکی که اضافه می کنید آدرس اینترنتی یک وبلاگ شخصی است؟)

اگر تصاویری ازاهدای گل به سربازان یا صحنه هایی از خشونت و زد و خوردهای خیابانی را برای دید عموم به نمایش می گذارید، توجه داشته باشید که تصاویر مربوط به صدر اسلام، انقلاب ۵٧ و یا در گیریهای خونین نوار غزه  و یا جنگ واترلو نبوده و سندیت داشته باشند.

 

از نظر دور ندارید که هر گونه خبر کاذب و بی پایه و اساس که صرفا از روی دلسوزی و یا به منظور اطلاع رسانی منتشر و توزیع گردد عملا نتیجه ای جز تخریب و از دست دادن زمان و انرژی و ایجاد دو دسته گی  به دنبال نخواهد داشت.

پسر عمو،‌ دختر همسایه، خواهر زن عمو، پیر مردی مهربان توی صف اتوبوس و یا دوستی قدیمی روی فیس بوک منبع موثق تلقی نمی شود.

یادمان نرود، حتی در قرن ٢١ ام هنوز هم آنان که دشمن یا جبهه مخالف و یا متعرضین نامیده می شوند می توانند از ساده ترین روش های جنگی ١٠٠٠ سال گذشته به راحتی استفاده کرده و با ایجاد دو دستگی خر مراد خود را به منزل برسانند.

لطفا با نشر اخبار تایید نشده و یا غیر موثق از ایجاد رعب و وحشت عمومی جلو گیری کرده  راه ایجاد تفرقه را بر نا مردمان ببندید.

همه آنچه گفتم مغایرتی با نشان دادن احساست انسانیمان ندارد.

 

 

 

 

/ 6 نظر / 19 بازدید
میلاد

سلام وبلاگ خوبي داري ولي اي کاش جايي مينوشتي که از امنيتش مطمئن باشي و بدوني زحماتت هدر نميره.حتما ميدوني که پرشين بلاگ رو هک کردن و دامين دات کامش رو دزديدن .چرا نميري تو بلاگتاز که الان داره تو وبلاگ نويسي براي خودش تو ايران قطبي بزرگ ميشه چون از هر لحاظ براي کاربراش کار ميکنه نه برا مقاصد خودش www.blogtaz.com

arash rafee

دوست دارم دوست من,موفق باشی

arash rafee

دوست دارم دوست من,موفق باشی

ازاد

سلام دوست عزيز وبلاگ زيبايي داريد بيشتر مطالبش رو خوندم ولي همه رو نه !! زيبا و جالب بود. خوشحال ميشم اگه قابل بدوني و به بلاگ من هم سري بزني .. مشتاق و منتظر ديدارت تو وبم هستم. با تشكر موفق باشيد... اگه خوشت اومد تبادل لینک کنیم

مارال

http://1338455.blogfa.com سلام با نظر مارا از بودن خود اگاه نمایید

مریم

آی گفتی !